ποιο φακουδάκι να επιλέξω? καταθέστε την γνώμη σας...

Γενικά θέματα συζήτησης

ποιο φακουδάκι να επιλέξω? καταθέστε την γνώμη σας...

Δημοσίευσηαπό Costas ear » Δευτ Απρ 18, 2011 2:20 pm

Λοιπόν, ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:

κυρίως φακοί μου είναι ο 7-14 και ο 14-35.

ο 7-14 σε τοπία και σε εσωτερικούς χώρους που θέλω να βγάλω μεγάλη γωνία, είναι μοναδικός.

ο 14-35 είναι ο τέλειος φακός γενικής χρήσης, τα κάνει όλα, από νυχτερινά, από τοπία, από εντός κλειστών χώρων με λίγο φως, μέχρι πορτραίτα.

και έχω ένα δίλημμα: 35-100 f2 ή 150 f2 ?

η χρήση που τον θέλω είναι διπλή: πορτραίτα και ζώα-πουλιά σε μέση απόσταση. (για ιδιαίτερα μεγάλες αποστάσεις αναλαμβάνει ο Bigma με τα χορταστικά 500mm του, στον οποίο τολμώ να βάζω και το διπλασιαστή, οπότε τα 1000mm "δε παλεύονται").

θα δώσω τον 50-200 που έχω.

οπότε, τα ερωτήματα που έχω είναι τ εξής:

1) ο 150mm θα με καλύψει για πορτραίτα, ή πέφτουν "πολλά" τα mm του? Ξέρω πως ο 35-100 θεωρείται ο τοπ φακός πορτραίτου.... ιδανικός ακόμα και για γάμους - βαφτίσια!

2) τον 50-200 στα πουλιά τον χρησιμοποιούσα σχεδόν πάντα στα 200mm, με ελάχιστες εξαιρέσεις δηλαδή. Tα 150mm δεν είναι ιδιαίτερα μακριά από τα 200, ενώ με το διπλασιαστή θα έχω τα αρκετά "χορταστικά" 300mm, πάνω από αυτά που είχα με τον 50-200, και με άριστη οξύτητα.

εν ολίγοις, απ'ότι έχω καταλάβει, ο 35-100 είναι πιο καλή λύση για πορτραίτα, ενώ ο 150 είναι πιο καλή λύση για ζώα-πουλιά. Ποιος είναι κατά την γνώμη σας ο πιο καλός συμβιβασμός και για τις 2 χρήσεις που ζητώ?

Προσωπικά, ενώ έλεγα να πάω σίγουρα στα 35-100, όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο "κλίνω" προς τον 150mm.

Από τιμές είναι πάνω κάτω στα ίδια, λίγο πάνω από 2.000 ευρώ και οι δυό, αν και τον 150-άρη τον βρίσκω κανα 250-άρι πιο φτηνά σε ebay.

Τι λέτε?
"στον πόλεμο, στον Έρωτα και στο κυνήγι των φακουδακίων, όλα επιτρέπονται!"
Άβαταρ μέλους
Costas ear

Re: ποιο φακουδάκι να επιλέξω? καταθέστε την γνώμη σας...

Δημοσίευσηαπό d0rian » Δευτ Απρ 18, 2011 3:21 pm

Φίλε νομίζω πως την απάντηση την ξέρεις εσύ καλύτερα από όλους γιατί εσυ ξερεις ποια είναι η χρήση που σου λείπει περισσότερο.
Εγώ στη θέση σου θα χτυπαγα τον 35-100 ώστε να έχω ένα εύρος 7-100mm από φακουδάκια που είναι top-class οπτικά, ποιοτικά και μιλήστε!

Ο εξοπλισμός πάντως αυτός είναι επαγγελματικός και τα κόστη υπερβολικά για ερασιτέχνη imho.
http://www.hyperfocal.gr - Καλλιτεχνική Φωτογράφιση - Βιντεοσκόπηση Γάμων & Βαπτίσεων στη Λακωνία
http://www.mirrorless.gr - Ελληνική Διαδικτυακή Πύλη Φωτογραφικών Συστημάτων Εναλλάξιμων Φακών Χωρίς Καθρέπτη
http://www.spartan-software.gr - Ανάπτυξη Λογισμικού & Σχεδιασμός Ιστοσελίδων στη Λακωνία
d0rian
Διαχειριστής

Re: ποιο φακουδάκι να επιλέξω? καταθέστε την γνώμη σας...

Δημοσίευσηαπό Costas ear » Δευτ Μάιος 09, 2011 11:49 am

τελικά, τα έβαλα κάτω, και από "πορτραίτο" καλύπτομαι εύκολα από τον 14-35, στον οποίο φοράω και τον διπλασιαστή (EC-20) κι έχω ένα 28-70 με σταθερό διάφραγμα 4, μια χαρά δηλαδή.

πιο πολύ μου έλλειπε κάτι "γρήγορο" για σπορ-εκδηλώσεις-φύση-πουλιά-απομακρυσμένα πορτραίτα, (αφού έδωσα τον 50-200 κι έχω τον αργό αλλά με μεγάλο εστιακό μήκος bigma) κι "έγειρα" υπέρ του 150-αρη.

έτσι, έχω στα χέρια μου τον 150-άρη f2, που ήδη τον δοκίμασα και με το διπλασιαστή (300-άρης f4) και η ποιότητα των φωτογραφιών που έδωσε (είτε σκέτος είτε με το διπλασιαστή) με την Ε-5 είναι ...πρωτόγνωρη (για μένα). :shock: :shock: :shock:

απίστευτο εργαλείο! δε το ήξερα, αλλά έχει επάνω του και κουμπιά (περιμετρικά του φακού) για ακαριαίο σταμάτημα του "auto focus", ώστε να κάνεις χειροκίνητη εστίαση, πολύ βολικό! με χρήση και του περιορισμένου εύρους αυτόματης εστίασης (έχει διακόπτη με 3 θέσεις, για κοντινές, μακρινές και όλο το εύρος) η ταχύτητα εστίασής του είναι καταπληκτική, τολμώ να πω αισθητά γρηγορότερη από τον 50-200 (ο οποίος έτσι κι αλλιώς είναι ιδιαίτερα γρήγορος).
"στον πόλεμο, στον Έρωτα και στο κυνήγι των φακουδακίων, όλα επιτρέπονται!"
Άβαταρ μέλους
Costas ear

Επιστροφή στο Διάφορα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης