Ποια είναι η γνώμη σας για την Ε-5;

Γενικά θέματα συζήτησης

Ποια είναι η γνώμη σας για την Ε-5;

Δημοσίευσηαπό d0rian » Παρ Οκτ 22, 2010 10:39 am

Γεια σε όλους και καλωσορίσατε στο forum μας. Το πρώτο θέμα συζήτησης του forum δε θα μπορούσε να μην έχει σχέση με την πολυαναμενόμενη Ε-5. Γνωρίζοντας πλέον τα χαρακτηριστικά της και έχοντας διαβάσει και κάποια previews, ποιες είναι οι σκέψεις σας για αυτήν; Είναι αντάξια των προσδοκιών σας ή κατώτερη;
http://www.hyperfocal.gr - Καλλιτεχνική Φωτογράφιση - Βιντεοσκόπηση Γάμων & Βαπτίσεων στη Λακωνία
http://www.mirrorless.gr - Ελληνική Διαδικτυακή Πύλη Φωτογραφικών Συστημάτων Εναλλάξιμων Φακών Χωρίς Καθρέπτη
http://www.spartan-software.gr - Ανάπτυξη Λογισμικού & Σχεδιασμός Ιστοσελίδων στη Λακωνία
d0rian
Διαχειριστής

Re: Ποια είναι η γνώμη σας για την Ε-5;

Δημοσίευσηαπό ilias » Κυρ Οκτ 24, 2010 10:11 am

Γεια χαρά! Όντας κάτοχος της Ε3 η παρουσίαση της Ε5 δε μου προξένησε τρομερή εντύπωση.
Μου αρέσει που κράτησαν το σώμα της Ε3. Τα 2 mp παραπάνω είναι αδιάφορα, το video ενδιαφέρουσα προσθήκη. Καλή αναβάθμιση αλλά μέχρι εκεί.
ilias

Δημοσίευσηαπό nikos » Κυρ Οκτ 24, 2010 10:16 am

Γεια και καλορίζικο το φόρουμ και το site γενικότερα. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι το μοναδικό ελληνικό site για τα 4/3 οπότε είναι θετική κίνηση.
Σχετικά με την Ε-5 τώρα, όταν το spec της είχε διαρρεύσει ήμουν λίγο απογοητευμένος γιατί περίμενα κάτι πιο 'εντυπωσιακό' από την Olympus. Στην ουσία η Ε-5 είναι μια καλύτερη Ε-3, με πρόσθετη δυνατότητα HD video και τα φιλτράκια, που δεν ξέρω κατά πόσο κολλάνε στο όλο πακέτο. Η τιμή της πάντως είναι εξωφρενική νομίζω. Αμφιβάλλω σε αυτήν την τιμή για το αν θα αναβαθμίσουν τις μηχανές τους οι υπάρχοντες χρήστες Olympus, πόσο μάλλον να προσελκύσει νέους αγοραστές!
Τα πρώτα reviews πάντως είναι θετικά, ας περιμένουμε να διαβάσουμε ένα εφ' όλης της ύλης και να μιλήσουμε με περισσότερα στοιχεία.
Άβαταρ μέλους
nikos

Δημοσίευσηαπό d0rian » Κυρ Οκτ 24, 2010 11:27 am

Γεια σας ilia και niko. Βλέπω πως συμφωνούμε. Κι εγώ αρχικά δεν εντυπωσιάστηκα από τα χαρακτηριστικά της. Πάντως θα πρέπει να δούμε πως είναι στο χειρισμό, αν ισχύουν αυτά που γράφει ο φιλαράκος από τη Μαλαισία, πως δηλαδή είναι μια μηχανή με χαρακτήρα.
Κι εγώ βρίσκω την τιμή της υπερβολικά υψηλή. Αυτό που θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω είναι αν οι υπάρχοντες κάτοχοι Ε-3 προτίθενται να αγοράσουν την Ε-5. Αν ήμασταν περισσότεροι θα έκανα ένα δημοψήφισμα :) αλλά τώρα μάλλον μόνο ο ilias μπορεί να μας δώσει μία απάντηση στο ερώτημα.

Αναφορικά με το site, ως χρήστης 4/3 εξακολουθώ να πιστεύω πως πρόκειται για ένα αξιόλογο σύστημα, οπότε αποφάσισα να το κάνω. Ελπίζω να μην διάλεξα λάθος timing και να είναι πολύ αργά...
http://www.hyperfocal.gr - Καλλιτεχνική Φωτογράφιση - Βιντεοσκόπηση Γάμων & Βαπτίσεων στη Λακωνία
http://www.mirrorless.gr - Ελληνική Διαδικτυακή Πύλη Φωτογραφικών Συστημάτων Εναλλάξιμων Φακών Χωρίς Καθρέπτη
http://www.spartan-software.gr - Ανάπτυξη Λογισμικού & Σχεδιασμός Ιστοσελίδων στη Λακωνία
d0rian
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό agregorio » Δευτ Νοέμ 01, 2010 8:27 pm

Καλώς σας βρήκα κι εγώ.
Αναφορικά με την Ε-5 έχω να πω τα εξής:
Με μια πρώτη ματιά η αναβάθμιση σε σχέση με την Ε-3 δεν φαίνεται να είναι τέτοια, που τουλάχιστον να δικαιολογεί την τιμή της Ε-5.
Ως κάτοχος της Ε-30 θα σκεφτόμουν σοβαρά τη μετάβαση προς την ε-5 αν η τιμή της διαμορφωθεί γύρω στο χιλιάρικο. Ο κύριος λόγος είναι οι πιθανές πολύ καλές επιδόσεις της στα υψηλά iso, αν βέβαια επιβεβαιωθούν. Όντας ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τους φακούς μου, θα επιμείνω στα 4/3 για αρκετά χρόνια ακόμη...
agregorio

Δημοσίευσηαπό nikos » Δευτ Νοέμ 01, 2010 9:57 pm

Γεια σου agregorio, καλώς ήρθες! Κι εγώ κάπου εκεί θα την κοστολογούσα. 1000, max 1200. Αν είναι αλήθεια τα 1800€, μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή.. Πάντως η Ε-30 είναι εξαιρετική μηχανή οπότε δεν τίθεται θέμα βιασύνης για αντικατάσταση :)
Άβαταρ μέλους
nikos

Δημοσίευσηαπό dsmlogger » Τρί Νοέμ 09, 2010 8:41 pm

Η Olympus Ε-5 φαίνεται να είναι η απόλυτα κορυφαία 4/3 μηχανή και γενικά μια εξαιρετική μηχανή (όπως και ο προκάτοχός της από το 2007 μέχρι σήμερα).

Τελευταίες πληροφορίες την θέλουν σύντομα διαθέσιμη στην Ελλάδα στα €1499.
Όσα δηλαδή και η Ε-3 όταν παρουσιάστηκε πριν 4 περίπου χρόνια.

Συνεπώς, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να μιλάμε για μια "πανάκριβη" μηχανή...

Σίγουρα το έναμισο χιλιάρικο δεν είναι αμελητέο ποσό, και διογκώνεται αν κανείς σκεφτεί οτι το 4/3 φαίνεται να φρενάρει την εξέλιξή του.
Όμως, τα €1500 σίγουρα θα χαμηλώσουν, όπως γίνεται κάθε φορά με ένα νεοφερμένο μοντέλο και η Fotomatic είναι πολύ πιθανόν να την προωθήσει όπως έκανε μια περίοδο και με την Ε-3, δίνοντας ένα πολύ ελκυστικό πακέτο.

Αλλά μήπως έχουμε παρασυρθεί από τα μαρκετίστικα παιχνίδα? Συγκεκριμένα των Canon/Nikon...
Όσοι διατείνονται την ζωή ενός συστήματος και εξέλιξη του κλπ κλπ πόσα χρόνια θα κρατήσουν τις μηχανές και τους φακούς που έχουν τώρα στην κατοχή τους?

Όταν ένας με μια Canon 450D ή 40D, ή ότι τέλος πάντων τον φώτισε ο Θεος να πάρει και κάνα-δυο φακούς (και 3 και 4) τα πουλάει όλα για να πάει σε full frame, πάλι αλλαγή σηστήματος δεν κάνει?
Ομοίως και ένας με Nikon....

ΟΚ θα μου πείτε, κάποι φακοί απο αυτούς παίζουν και σε crop και σε FF.
Ποιοί όμως? Οι φθηνοί είναι για τα μπάζα (και είναι μάλλον χαζό να δουλεύεις τον EF 50mm f1.8 στην 5D MkII) και οι ακριβοί είναι τόσο ακριβοί που ετσι κι αλλιώς θα χάσουν πολλά περισσότερα χρήματα από εμάς.

Ή τέλος πάντων, πόσοι από μας που έχουν Olympus 4/3 έχουν φακούς του χιλιάρικου (πχ 50-200mm) και του διχίλιαρου (πχ 14-35mm) και φοβούνται οτι θα χάσουν τα λεφτά τους ή οτι η Olympus μας/τους πρόδωσε (Olympus η οποία επιχείρηση είναι και θέλει να βγάλει λεφτά, ούτε μας αγαπάει ούτε δουλεύει για την ψυχούλα του Maitani...).

Γι'αυτό λοιπόν, αυτά περί "τέλους Ζωής" των 4/3, προδοσίας της Olympus στους φίλους της και "απόσβεση" χρημάτων, τα ακούω βερεσέ.
Σημασία έχει τώρα τι έχουμε και αν και πως μποορύμε να το αξιοποιήσουμε.

Έτσι κι αλλιώς, ότι και να πάρουμε τώρα θα βγει σε λίγους μήνες κάποια καλύτερη μηχανή και η 8η έκδοση του ΙΔΙΟΥ φακού που βελτιώνει δε ξέρω κι εγώ τι και πάλι θα στεναχωριόμαστε που δώσαμε τόσα λεφτά ενώ θα μπορούσαμε να περιμένουμε.
Και αυτό ισχύει ειδικά σε Canon/Nikon που αλλάζουν τα σώματα κάθε λίγο και λιγάκι και έχουν βγάλει δεκαπέντε φορές τον ίδιο φακό σε διαφορετικές εκδόσεις πολλοί εκ των οποίων προέρχονται από τις φιλμάτες μηχανές και δεν είναι βελτιστοποιημένοι για ψηφιακούς αισθητήρες.

Τέλος πάντων, επειδή μέχρι κι εγώ ζαλίστηκα με τόσα που έγραψα, στην υπεράσπιση της Ε-5 έχω να σημειώσω οτι σαν παραδοσιακή Olympus θα χαρακτηρίζεται από απόλυτη αξιοπιστία, κορυφαία ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικά χρώματα, εξαιρετική αδαιβροχοποίηση, αντοχή σε όλες τις συνθήκες και αισθητή βελτίωση εκεί που πόναγε η Ε-3 (διαχείριση θορύβου).
Σε αυτά μπορεί κανείς να προσθέσει και τον καλύτερο σταθεροποιητή εικόνας στο σώμα, φοβερή εργονομία και αν τα δείγματα που έχουμε δει είναι αληθή, έναν επεξεργαστή που μπορεί να αξιοποιήσει τους κορυφαίους Zuiko χωρίς να γεμίζει τον αισθητήρα με άχρηστα MegaPixel (όπως έκανε η Canon και την πάτησε).

Αυτά... :D
After breaking through the technology barrier,
you run into the barrier of accepted wisdom.

-Yoshihisa Maitani
Άβαταρ μέλους
dsmlogger

Δημοσίευσηαπό nikos » Τρί Νοέμ 09, 2010 9:41 pm

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου φίλε Δημήτρη σε όλα όσα λες. Αν είναι 1500€ ΟΚ, αν και μεταξύ μας και πάλι θεωρώ πως είναι πολλά, όχι γιατί δεν τα αξίζει σαν μηχανή αλλά επειδή η ίδια η Olympus με την απόφασή της αυτή να μη συνεχίσει να παράγει νέους φακούς 4/3 στην ουσία την προορίζει για τους υπάρχοντες χρήστες της.
Με δεδομένο πως κανείς δεν ξέρει για ποσο χρονικό διάστημα θα 'υποστηρίζονται' τα 4/3 από τη μαμά εταιρεία πραγματικά έχω απορία πόσοι χρήστες 4/3 θα αναβαθμίσουν σε Ε-5, σε αυτήν την τιμή.
Άβαταρ μέλους
nikos

Δημοσίευσηαπό dsmlogger » Τετ Νοέμ 10, 2010 10:59 am

nikos έγραψε:Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου φίλε Δημήτρη σε όλα όσα λες. Αν είναι 1500€ ΟΚ, αν και μεταξύ μας και πάλι θεωρώ πως είναι πολλά, όχι γιατί δεν τα αξίζει σαν μηχανή αλλά επειδή η ίδια η Olympus με την απόφασή της αυτή να μη συνεχίσει να παράγει νέους φακούς 4/3 στην ουσία την προορίζει για τους υπάρχοντες χρήστες της.
Με δεδομένο πως κανείς δεν ξέρει για ποσο χρονικό διάστημα θα 'υποστηρίζονται' τα 4/3 από τη μαμά εταιρεία πραγματικά έχω απορία πόσοι χρήστες 4/3 θα αναβαθμίσουν σε Ε-5, σε αυτήν την τιμή.

Η ίδια η Olympus δήλωσε οτι η Ε-5 απευθύνεται στους ήδη υπάρχοντες χρήστες και είναι λογικό. Κάποιοι έχουν επενδύσει πολλά χρήματα σε φακούς και η φωτογραφία γι'αυτούς είναι κάτι παραπάνω από χόμπυ.
Γι'αυτούς, τα €1500 μάλλον δεν είναι και τόσα πολλά.

Το πρόβλημα βέβαια είναι με εμάς τους υπόλοιπους που δεν ασχολούμαστε με τη φωτογραφία για βιοπορισμό αλλά η άποψή μου είναι συμπυκνωμένη στο προηγούμενό μου post.

Όπως και να'χει το πράμα, η Olympus θα κάνει ότι κρίνει καλύτερο για τα κέρδη της, χωρίς αυτο να σημαίνει βέβαια οτι κάνει το καλύτερο. Η Olympus έχει μακρύ ιστορικό κακού marketing.

Ελπίζω όμως να συνεχίσει να ανανεώνει την SLR σειρά μηχανών της ειδικά τώρα με τις φήμες περί Kodak αισθητήρων.
Το m4/3 σύστημα είναι ακόμα ανώριμο και τώρα επιτέλους που φαίνεται οτι ωριμάζει το 4/3 "αποφασίζει" να το φρενάρει. Δεδομένου του μικρού μεριδίου της Olympus στην αγορά, έχει μια βάση αυτό που πάει να κάνει αλλά φοβάμαι οτι θα επιδεινώσει τη θέση της.

-Yoshihisa Maitani
Άβαταρ μέλους
dsmlogger

Δημοσίευσηαπό dsmlogger » Σάβ Φεβ 05, 2011 1:10 pm

H Olympus E-5 δοκιμάστηκε τελικά από το DPREVIEW και φαίνεται να είναι οι μόνοι που δεν ενθουσιάστηκαν με τη μηχανή.

http://www.fourthirds.gr/news/31-news-c ... w-dpreview
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse5/

H εντύπωση που μου άφησε το συγκεκριμένο review (και όχι μόνο σε μένα απ'ότι φαίνεται) είναι οτι εστιάζει περισσότερο από το δέον στις αδυναμίες της μηχανής παρά στα πλεονεκτήματά της.
Αυτό είναι σε κάποιο βαθμό δικαολογημένο αν σκεφτεί κανείς την τιμή παρουσίασης της μηχανής που τη φέρνει αναγκαστικά αντιπέτωπη με τα απόλυτα κορυφαία crop σώματα των άλλων εταιρειών όπως οι Canon 7D, Nikon D300s και Pentax K-5.

Ευτυχώς που παραδέχονται οτι η αναλυτικότητα του αισθητήρα είναι κορυφαία και χτυπάει στα ίσα τα 16 και 18 Megapixel των άλλων μηχανών αλλά μερικά μειονεκτήματα μου φαίνονται τραβηγμένα από τα μαλλιά.

Προσπαθώντας να δω όμως ψύχραιμα τα πράγματα καταλήγω στο συμπέρασμα οτι η μηχανή είναι σχεδόν ακριβώς όπως την περίμενα.
Δηλαδή: Διατήρησε όλα τα πλεονεκτήματα της Ε-3, βελτιώθηκε σημαντικά εκεί που έπασχε η Ε-3 και στο επίμαχο θέμα του ISO είναι στα μάτια μου 1 stop κάτω από την Canon 7D στα ISO 800 και πάνω.

Εν ολίγοις αυτά, εσείς τι βλέπετε ή πως σας επηρέασε το εν λόγω review?

-Yoshihisa Maitani
Άβαταρ μέλους
dsmlogger

Επόμενο

Επιστροφή στο Διάφορα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες